Nem tudok elfogulatlanul írni erről a különlegesen szép és finom kis növényről. Természetgyógyászati szempontból az egyik legértékesebb ételünk, ami azt jelenti, hogy nem terheli meg a szervezetet (mint például megszokott köretünk, a burgonya, mely magas keményítő tartalma miatt megnöveli a vércukorszintet) csakis áldásos hatásai vannak -->
A gyógyászatban gyakorta alkalmazott rutin egyik fő forrása, annak kivonása is főként e növénykéből történik. A rutin az erek és a kötőszövet erősítésében jár élen: megtalálod a visszér elleni tablettákban, egyéb keringésjavító gyógyszerekben (nem véletlenül van szív formája!), vagy a C-vitamin mellett, hiszen annak szinergistája (egymás hatását, hasznosulását erősítik).
Keserűfű-féle, nem gabona. Rokona többek között a sóskának és a rebarbarának.
Ha odavagy a bazsalikomért, a kakukkfűért vagy a majorannáért, bátran házasítsd bármelyiket a hajdinával, ezek a fűszerek kifejezetten harmonizálnak vele, de ha minden alkalommal más-más fűszerrel gazdagítod, akkor sem fog megsértődni. Tapasztalatunk alapján bármely megszokott -és kevésbé megszokott- fűszer ízével szépen összesimul.
Ha nehezményezed esetleges „mellékízét", mosd át jobban főzés előtt, így az hipp-hopp elillan. (Én évekig ezért ódzkodtam tőle, pedig ilyen hihetetlen egyszerű lett volna a megoldás)
A hajdina ráadásul igen sokoldalú is, a körettől kezdve a fasírton vagy hajdinaropogóson, a pástétomokon és a "kolbászon" át a rakottasig, sőt a palacsintáig mindent lehet, és érdemes is elkészíteni belőle. Lisztet is készíthetsz belőle, ha egyszerűen ledarálod.
Használd egészséggel ezt a jótékony és finom növénykét!