A magyar étkezési szokások, a klasszikus hazai ételek szinte megkívánják a kenyér fogyasztását. Mivel sokat eszünk belőle, egyáltalán nem mindegy milyen minőségű kenyér kerül a család asztalára. A dietetikusok szövetsége minderről már a betegségek megelőzése érdekében ír. “A gyakori túlsúly, érelmeszesedés, cukorbetegség és ezek következményeként megjelent társbetegségek megelőzése érdekében javasolt előnyben részesíteni a magasabb élelmi rosttartalmú (teljes őrlésű, magvakkal dúsított, nagyobb rozsliszttartalmú) kenyérféleségek fogyasztását a fehér pékárukkal szemben.”
A saját magunk által készített kenyérfélékben olyan arányban használhatjuk az alapanyagokat, ahogyan szeretnénk. Sokan megijednek az enzimektől, amikor az összetevőket böngészik a csomagoláson. Pedig a búza alapú enzimek természetesek, lazítják a tésztát, növelik a térfogatot, javítják a lisztet. A rostok nem elnehezítik, hanem ellenkezőleg - puhává, könnyűvé teszik a házi kenyeret. A cellulóz, hemicellulóz ugyancsak jótékony hatásúak, hiszen bőséges folyadékellátottság mellett elősegítik a bél megfelelő működését.
A kelesztés során az enzimek is dolgoznak, így elengedhetetlenek a kenyérkészítés során. Ugyancsak érdemes tisztában lenni az E jelű adalékanyagok jelentésével. Az E300 vagy aszkorbinsav a C-vitamin élelmiszeripari, illetve kémiai elnevezése, a természetes antioxidánsok egyike. Így ha a fenti két összetevőt látjuk egy-egy alapanyagban, biztosak lehetünk benne, hogy nem csak a sütést könnyítik meg, de egyáltalán nem tartalmaznak a szervezetünkre káros anyagot. Az adagolás minden esetben ellenőrzött és szabályozott, ha az üzletben vásárolt pékáruról van szó. A házi sütéskor be kell tartani a receptekben előírt arányokat.