Megtarthatók-e fogaink egy hosszú, kalandos életen át?

Megtarthatók-e fogaink egy hosszú, kalandos életen át?

Réges-régen, az idők kezdetén a Jóisten vajon így gondolkodhatott-e: Minden élőlénynek az ég alatt erős fogazatot teremtettem, hogy táplálékuk gondos megőrlésével jussanak hozzá a fizikai testüket éltető tápanyagokhoz, de most már alaposan elfáradtam, úgyhogy az emberek részére inkább megteremtem a Fogorvost. (?)

 

 

Fogaid nem 40-50 évre teremtődtek, hogy azután több százezres vagy milliós nagyságrendű összegekért kelljen újakra cserélni őket!

Vajon miként szabotál(hat)od saját fogaid élettartamát?

Helytelen táplálkozással: a finomított, cukrozott ételek korát éljük. Szinte minden feldolgozott étel tartalmaz cukrot, vagy olyan egyéb anyagot, aminek hatástalanítására, semlegesítésére a szervezet kénytelen „önmagából meríteni”: a test ilyenkor úgy kompenzál, hogy a csontokból, fogakból von el kalciumot, amivel megkísérli újra bázikus irányba „tolni” saját kémiai egyensúlyát. És természetesen direkt módon is hatnak a táplálékok, hiszen a cukros, savas ételek veszélyeztetik a fogak egészségét, s ha hosszan érintkeznek velük, meg is kezdhetik azokat.

Szorongással, stresszel: „Bánat, gond úgy megváltoztathatja a kalcium háztatást, hogy néhány héten belül kilyukadhatnak a teljesen egészséges fogak.”  Dr. Pásztorfi János

Tápanyaghiánnyal: Sajnos ez mindkét előző hatásból adódik: ha nem rendelkezel saját, tudatos gazdasággal, úgy sokkalta alacsonyabb tápértékkel bíró táplálékhoz jutsz, mint pár évtizede, és ha a napi stresszt nem tudod jól kezelni, vagy nem jó az emésztésed, illetve felszívódási zavarral küzdesz (esetleg dohányzol) úgy az erős fogakhoz nélkülözhetetlenül fontos magnéziumot, D-vitamint vagy kalciumot sem tudod megfelelő mennyiségben felvenni az ételből.

Nem megfelelő szájhigiénével: Érzékeny ponthoz érkeztünk. Fogkefék és fogkrémek százai sorakoznak a boltok polcain (figyelem, napi használatú dolgokról van szó, tehát megéri a reklámokat számolatlanul nyomatni a tv-ben!) azonban a helyes fogmosási technikát mintha elfelejtették volna megtanítani nekünk. Emlékszem: kiskoromban még a vízszintes fogsikálást oltották belénk, és ontották a tv-ből és egyéb csatornákról (…). Nagyon fontos a helyes fogmosás elsajátítása lehetőleg kisebb és puhább fejű kefével, hogy a bújócskát játszó vagy megsüllyedt fogaidat se veszítsd el korán. Fontos hogy függőlegesen, sepregető mozdulattal tisztítsd a fogakat, vagy hogy alul és felül belül is nagy gondot fordíts a tisztításra, hiszen ott ülhet meg leginkább a fogkő. (Keress rá google-n a helyes fogmosási technikára képekkel!) Tehát fogat mosni csak tudatosan és perceken keresztül érdemes, minden kis zugra figyelmet fordítva. Az öblögetés szintén fontos: megeshet, hogy bizonyos maradékokat a fogkefe nem talált meg, de az erős vízsugár kiviszi. Ha pedig még alaposabb akarsz lenni, használj fogselymet is, legalább lefekvés előtt: így már biztosan minden baktériumkeltő, bomlásnak induló cafatkát sikerül eltávolítani a szájüregedből.

Ha visszatérő ínygyulladással küzdesz, öblögess gyakrabban szódabikarbónás vízzel, és tudd, hogy a fogak ágyát remekül erősíti a D-vitamin, a Q 10 koenzim és a kollagén-képző C-vitamin (hamarosan nálunk is!).

Tartalomhoz tartozó címkék: Cikk